A mostani bejegyzésben egy sokáig rejtélyes objektumról szólnék röviden, majd arról is esik néhány szó, hogy a blog miért ezt a nevet kapta.
A Gemingát a SAS-2 műholddal fedezték fel 1973-ban, mint jelentős gammasugár-forrás az Ikrek (Gemini) csillagkép irányában, a Rák-köd közelében (l. 4. ábra, a CGRO felvételén). Mivel a detektorok akkor még pontatlanok voltak, sokáig nem lehetett meghatározni pontos égi helyzetét sem, így mibenlétét csak csak sejteni lehetett. Nevét felfedezőjétől, az olasz Giovanni F. Bignamitól (1944-2017), mely a Gemini Gamma-ray source (Ikrek Gammasugár-forrás) rövidítése. Másrészt a "ghè minga" a milánói lombard nyelvjárásban annyit tesz: nincs ott, nem létezik (érdekes adalék, hogy maga Bignami egyébként Milánó közelében született, a városban tanult és még a helyi politikai életben is szerepet vállalt, tehát ezer szállal kötődött a térséghez). Az elnevezést a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) 2022. április 4-én hivatalossá is tette. A névadás azért is találó, mert a Gemingát közel húsz évig nem tudták azonosítani: 1975-ben a COS-B, ezt követően az Einstein és az Uhuru röntgencsillagászati műholdakkal további megfigyeléseket végeztek.
1983-ban Bignami és munkatársai Milánóban átvizsgálták az Einstein-obszervatórium röntgenképeit, amiről megállapították, hogy eddig ismeretlen objektumról van szó. Pár évvel később nagy földi távcsövekkel (Palomar, CFHT, NTT) is képek készültek róla, amelyen több alakzat volt látható. Közülük a legérdekesebb egy kékes színű halvány "csillagocska" volt - fényessége 25,5 magnitúdó, ami kb. 100 milliószor halványabb a szabad szemmel még éppen észrevehető csillagokénál (a felvételeken megjelölt folt, 2. ábra). Plusz feltűnt, hogy utóbbi alakzat a többi csillaghoz képest gyorsan
A gamma-tartományban végzett megfigyelések (a HAWC-obszervatórium Mexikóban, valamint az űrben dolgozó AMS-2 és PAMELA műszerek) feltárták, hogy egy lökéshullám-fronttal van dolgunk: a gyorsan mozgó pulzár mágneses tere utat tör magának a csillagközi anyagban, és e kettő találkozási helyén keletkezik a front. A Fermi gamma-űrtávcső egy nagy, fénylő gömbszerű régiót (ún. halót) fedezett fel a Geminga körül: ez úgy jön létre, hogy a pulzár mágneses tere által felgyorsult elektronok és pozitronok (az előbbiek antirészecskéi) ütköznek a csillagfény részecskéivel (fotonjaival), amivel utóbbiak nagyobb energiára tesznek szert, így - legalábbis egy részük - gamma-sugárzásként lesz észlelhető, természetesen a "másik fél" rovására (ezt a kölcsönhatást a fizikusok inverz Compton-szóródásnak/effektusnak nevezik). Ezzel együtt az is kiderült az AMS-2 által, hogy a Geminga egymaga felelős a pozitronok 20%-áért a kozmikus sugárzásban, abban a gyors részecskezáporban, ami a világűr minden részéről szüntelenül bombázza Földünket (egyébként a közelében van egy másik erős pozitron-sugárzó pulzár is, de erről talán majd máskor...).
Bár maga az objektum különleges, mégsem egyedi: a Fermivel azóta sok olyan pulzárt azonosítottak, amelyek hasonló tulajdonságúak: pl. a legtöbb forgó neutroncsillaggal ellentétben a Geminga ún. rádiócsendes pulzár, azaz nem vagy csak alig mutat ingadozásokat rádióhullámokban (egyébként ugyanez igaz a látható fényére is). Éppen ezért a Geminga továbbra is a nagyenergiás asztrofizika egyik fontos kísérleti alanya marad mivel sem a neutroncsillagokat, sem pedig a kozmikus sugárzást nem ismerjük kellőképpen. És mivel a pozitronok az antianyag legegyszerűbb összetevői, utóbbi tanulmányozásához is hozzájárulhatnak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése