Tegnap, magyar idő szerint 8:31-kor végre eljött a pillanat, amikor egy nemzetközi személyzet tagjaként második honfitársunk is útnak indult a kozmoszba (1. kép). Az indítás és az azt megelőző előkészítő műveletek ezúttal rendben zajlottak. Kapu Tibor és három kollégája e sorok írásakor már a súlytalanság állapotában vannak, úton a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), melyet a tervek szerint ma délután érnek el. Tudom, sok helyen és sokféleképpen írtak és beszéltek már az űrrepülés lényegéről vagy az előzményekről, azért mégis tekintsük át dióhéjban, miről is van szó.
Negyvenöt évvel ezelőtt, 1980. május 26-án Farkas Bertalan a szovjet/orosz Valerij Kubaszov "keze alatt", mint kutató űrhajós utazott az akkor még meglevő Szaljut-6 űrállomásra. A velük négy főre duzzadt személyzet (akkori szóhasználattal: ekvipázs) tagjai különféle anyag-, orvos- és földtudományi kísérleteket végeztek, közülük néhányat magyar kezdeményezésként. A Kubaszov-Farkas páros 1980. június 3-án tért vissza a Földre a Szovjetunió (ma Kazahsztán) területén. A tudományos munka számos eredményt produkált, kiemelendő közülük a Dóza-kísérlethez kifejlesztett Pille dózismérő, melyről valós időben megállapítható az űrhajósokat ért sugárzás mennyisége. Az eszközt némileg továbbfejlesztve azóta is használják pl. az ISS-en. Az eltelt négy és fél évtized alatt történt egy s más a magyar űrtevékenységben, de a második űrhajósunkra egészen tegnapig várnunk kellett. Pontosabban volt egy "másfeledik" is: Charles Simonyi magyar származású amerikai szoftverfejlesztő (Simonyi Károly fizikus fia) mint fizetős űrutazó (pongyolán megfogalmazva: űrturista) kétszer is megjárta a vilagűrt, 2007 és 2009 tavaszán 2-2 hétre. A besorolás némileg igazságtalan, mivel származását tekintve magyar emberről van szó, másrészt ő is tevékenykedett az ISS-en orvosbiológiai, mikrobiológiai és anyagtudományi témákban. Azt azonban fontos hozzátenni, hogy nem egy ország vagy állami ügynökség képviseletében jutott el az űrállomásra. És bár hasonló kiképzésben részesült, mint a "hivatásosak", az utat "saját zsebből" fizette, így nem volt annyira megkötve a keze, mint akik kiválasztás útján kerültek be a körbe.
Az újabb magyar kutató űrhajóshoz kapcsolódó programról még 2021. július 30-án jelent meg kormányhatározat a Magyar Közlönyben, majd a bejelentést már Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tette meg. Dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos 2021. október 28-i nyilatkozatával hivatalosan is elindult az űrhajósok kiválasztási folyamata, egyúttal a program is nevet kapott: HUNOR, ami az őstörténeti utaláson felül a Hungarian to Orbit, azaz magyart az orbitális (földkörüli) pályára kifejezés rövidítése. A program egyszerűsített logója a 2. képen látható (a hivatalos embléma jelenleg védjegyoltalmi eljárás alatt áll, de például itt megtekinthető):
Noha a magyar űrtevekenységet alapvetően az Űrkutatási Tudományos Tanács irányítja, a HUNOR a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA), a felbocsátást végző SpaceX és a szervező Axiom Space követelményeinek is meg kellett hogy feleljen. Rajtuk kívül több szervezet is háttérmunkát végzett, így pl. az Energiatudományi Kutatóközpont (aminek Űrkutatási Laboratóriuma koordinálta az űrrepülés megvalósítását), a Magyar Honvédség (terheléses vizsgálatok Gripen vadászgépekkel), Semmelweis Egyetem (a jelentkezők teljeskörű orvosi felmérése), Német Repülési és Űrhajózási Központ (DLR, kognitív és érzékszervi képességek mérése). A kiválasztási folyamat 2022. január 31-én zárult le, a több ezer érdeklődőből 247 jelentkezést fogadtak el első körben. A többlépcsős procedúra eredményeiről a nyilvánosság először 2023. március 7-én értesülhetett. Eszerint a négy űrhajós-jelölt: Dr. Schlégl Ádám ortopéd-sebész, Szakály András repülőipari tervezőmérnök, Kapu Tibor gépészmérnök és Cserényi Gyula erősáramú villamosmérnök. A 2024. május 27-i miniszteri bejelentést követően világossá vált: Kapu Tibor lesz hazánk következő kutató űrhajósa, Cserényi Gyula a tartalék űrhajós, míg a másik két jelölt a földi támogató személyzetben kapna szerepet. A szóban forgó űrrepülést később az Axiom-4 (vagy csak Ax-4) jelzéssel látták el,
melynek kivitelezése egy kissé bonyolultnak tűnhet: a részt vevő országok/űrügynökségek az Axiom Space-szel mint egy utazási irodával szerződnek, amely ezután a hordozórakétát és az űrhajót a SpaceX-től bérli (pontosabban a helyeket). Az indítási engedélyt és az indítóhelyet viszont a NASA biztosítja, de az engedélyt kiadása valószínűleg más kormányszervektől is függ. A négyfős "legénység" különlegessége, hogy parancsnoka egy már veterán asztronautának számító hölgy, Peggy A. Whitson. A 65 éves biokémikus űrhajósnő 5 alkalommal járt az ISS-en, ő az űrben legtovább tartózkodó nő. Egyben az ISS első női parancsnoka, aki kétszer is betöltötte ezt a tisztséget. 2018 óta az Axiom Space űrhajósa.
A küldetés tartalékos parancsnoka a 67 esztendős spanyol-amerikai Michael López-Alegria, aki 10 "űrsétájával" a második helyezett az űrhajón/űrállomáson kívül töltött időt tekintve. Az Ax-4 pilótája Shubhanshu Shukla, az Indiai Légierő 39 éves, egyben egyike az ország űrügynöksége (ISRO) által megvalósítandó emberes Gaganyaan-programnak, aminek kulcseleme a saját fejlesztésű és azonos nevű űrhajó is. Shukla a második indiai a világűrben Rakesh Sharma után, ő még 1984-ben a szovjetekkel repült a Szaljut-7 űrállomásra. Hét kísérletet fog elvégezni orvos- és mikrobiológiai vonatkozásban. Tartaléka a 48. évében járó ugyancsak tesztpilóta és a négy kiképzett ISRO-űrhajós egyike, Prasanth Nair (egyébként bár nincs rá bizonyítékom, erős a gyanúm, hogy az emberes űrprogramjuk nevét Gagarinéból képezték). Két küldetés-specialista van a fedélzeten, az egyikük a 33 éves Kapu Tibor, ő a nagyjából kéthetes út során közel 30 tudományos-technikai műveletet fog teljesíteni; ezeket magyarországi kutatóintézetek és cégek állították össze kifejezetten az űrben tapasztalható, ún. mikrogravitációs környezetbe. Ezek többnyire földmegfigyeléssel, légkörfizikával (pl. ciklon modellezése és az ún vörös lidércek tanulmányozása), növénytermesztéssel, anyagtudománnyal és a genetikával kapcsolatosak, de van itt 3D nyomtatás is. Társa, a 41 éves lengyel Stawosz Uznański-Wiśniewski is hasonló feladatokat lát el. Korábban a CERN Nagy Hadronütköztetőjének (LHC) az egyik mérnöke volt, most az ESA mérnöke és űrhajósa (érdekes adalék, hogy 1984. április 12-én született, vagyis az első űrrepülés 23. évfordulóján). Hazájából ő is második a kozmoszban, előtte Miroszlaw Hermaszewszki volt a Szaljut-6-on 1978-ban. Uznański-Wiśniewski az ESA és a Lengyel Űrügynökség (POLSA) közös projektje, az Ignis (latin, jelentése tűz) keretein belül fog dolgozni az ISS-en. 13 kísérlettel készül pl. genetika, orvostudomány, gyógyszerészét, sugárbiológia, továbbá AI-témában is.
Az Axiom-4 küldetesre a kétfokozatú Falcon-9 hordozórakétát és a szintén kétrészes Crew Dragon űrhajót használták. Mindkét eszköz részben újrafelhasználható, amivel jelentősen csökkenthetők a költségek. Ráadásul az Ax-4-hez a vadiúj C213 jelű Crew Dragont használják. Azért megmondom őszintén, Tibort nem irigyeltem a korai kelés miatt, mivel a start floridai idő szerint hajnali 2:31-kor (!) történt a Kennedy-űrközpont 39A jelű indítóállásáról. Ettől eltekintve gyakorlatilag minden rendben ment. Az eseményen jelen volt többek között Ferencz Orsolya miniszteri biztos asszony és Dr. Schlégl Ádám is. A Falcon-9 első fokozata kb. két perces működés után leállt (Main Engine Cut-Off, MECO), levált és szabályosan visszatért. A második fokozat a startfolyamat valamivel több, mint 9. perce után állt le (Second Engine Cut-Off, SECO), de előtte a Dragont 198-200 km magas pályára juttatta és kb. 28 ezer km/h-s sebességre gyorsította (utóbbi szükséges a súlytalanság kialakulásához a járműben, valamint a pálya fenntartásához). Innen az űrhajó már a saját hajtóműveit használva, kis pályamódosítások révén jut el a nagyjából 400 km magasan keringő űrállomáshoz. Ha minden jól megy, akkor a hajó - amely már a Grace (Kegyelem, Kegy, esetleg Kecsesség vagy Báj) nevet viseli - már ma csatlakozik a Harmony modulhoz, magyar idő szerint 15 óra körül (az 5. képen Node 2 néven szerepel még, jobb oldalt)
Ezekkel a gondolatokkal zárnak bejegyzésem, de úgy hiszem, nem utoljára foglalkozom itt a HUNOR-program fejleményeivel és az Ax-4 útjával. Elképzelhető, hogy a későbbiekben kicsit részletesebben is kitárgyaljuk: milyen utat járt be Magyarország ürtevékenysége Bay Zoltán holdradar-kísérletétől idáig - és vajon milyen lesz a folytatás...?
Addig is akinek kedve támad közelebbről is megismerkedni az űrhajózással és az űrbeli léttel, javaslom a Huniverzum kiállítást. Szerintem érdemes.
(Képek forrása: Axiom Space, angol Wikipédia, https://www.spacefacts.de/groups/p_large/english/hunor.htm